AKTUALNOŚCI
OGŁOSZENIA
INTENCJE
POGRZEBY
KRONIKA


ruch światło życie

 

Oaza młodzieżowa, czyli Ruch Światło-Życie

  • Opiekun - ks. Adam Kuchta

Nasza wspólnota została założona przez polskiego księdza – Franciszka Blachnickiego w latach 50-tych. Początkowo skierowana była do ministrantów, jednak z upływem lat objęła swoim zasięgiem całą młodzież, czy to związaną z Kościołem od najmłodszych lat czy też poszukującą swojego miejsca na Ziemi. Obecnie Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny (w tak zwanym Domowym Kościele/Oazie Rodzin). Celem Ruchu Światło-Życie jest formowanie dojrzałych chrześcijan, świadomych swojej wiary i gotowych do służby w Kościele.

Od kilkunastu lat Ruch Światło-Życie działa także poza Polską: w Bułgarii, Brazylii, na Słowacji, Litwie, w Czechach, Niemczech, Austrii, na Białorusi, Ukrainie i na Łotwie, od 2006 roku w Irlandii i Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Kanadzie.

Aktualnie działa w ponad 30 krajach, co czyni go ruchem międzynarodowym.

Jak wygląda życie w takiej wspólnocie?

  • Spotykamy się w każdy piątek.
  • Nasze spotkanie rozpoczynamy Mszą Świętą w kościele o 18, na której staramy się podejmować różne posługi, takie jak czytanie czytań, śpiewanie psalmu czy niesienie darów.
  • Po Mszy udajemy się na salki, gdzie na spotkaniach w małych grupach dzielimy się swoim przeżywaniem wiary, rozważamy Pismo Święte i uczymy się jak światło (tj. Słowo Boże) wcielać w nasze życie (stąd nazwa: Ruch Światło-Życie). Małe grupy tworzone są ze względu na wiek uczestników lub „staż” we wspólnocie.
  • Istotnym elementem Ruchu są wakacyjne rekolekcje, które również dzielą się na stopnie. Grupy w parafii tworzone są na podstawie odbycia rekolekcji poszczególnych stopni przez uczestników.
  • Po spotkaniu w małych grupach wszyscy razem uczestniczymy w spotkaniu ogólnym, które może przybierać różne formy: konferencji, dyskusji, rozmowy z gościem lub wszelką inną formę, zależną od inwencji prowadzącego :)
  • 4 razy w roku spotykamy się także na Dniach Wspólnoty z oazami z naszego dekanatu (tzn. z Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej z Knurowa, wspólnotą z Paniówek oraz Przyszowic). Dzielimy się tam swoimi doświadczeniami i razem świętujemy - a także jemy różne pyszności przygotowane przez gospodarzy :)

Dla kogo jest Ruch Światło-Życie?

Dla każdego! Jesteśmy otwarci na młodzież poszukującą swojego miejsca, mającą wiele pytań i pragnącą zmieniać swoje życie. Zapraszamy osoby od 12 roku życia. Znajdzie się miejsce i dla młodszych i dla starszych (licealistów a nawet studentów).

Co daje Ruch Światło-Życie?

Nowe spojrzenie na Kościół i wiarę. Jest szkołą modlitwy. Otwiera oczy i serce. Jest to także miejsce budowania prawdziwych relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku i miłości, których uczy Jezus.

Jeśli niewiele z tego zrozumiałeś i nadal nie wiesz co to właściwie jest ta oaza, to przyjdź i się przekonaj.

Zapraszamy na naszego facebooka: Oaza u Cyryla i Metodego

Znak Ruchu Światło-Życie
tzw. foska

Świeca oazowa

Ruch Światło-Życie

KONTAKT

Parafia św. św. Cyryla i Metodego w Knurowie

Adres: 44-190 Knurów, ul. Niepodległości 1

Telefon: +48 (32) 235-11-26

Konto: 20 1240 4302 1111 0000 5271 7019

Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży: więcej...

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek: 8:30-11:00

Wtorek: 8:30-11:00 i 16:00-18:00

Środa: nieczynne

Czwartek: 8:30-11:00 i 16:00-18:00

Piątek: 8:30-11:00

Sobota: 8:00-10:00


Kapelan szpitalny: ks. Piotr Nadrowski, tel. 539-296-751